27 ledna

Je on-line podnikání na volné noze pro vás?

Jak na to

0  comments

Než se člověk pustí do světa internetového podnikání na volné noze, měl by se zeptat sám sebe, jestli je to vůbec cesta, kterou chce jít. Měl by si zhodnotit všechna kritéria, která tahle brandže obnáší, a neskákat hned po hlavě do neznámých vod.

Online podnikání pro vás může být zlatým dolem, vysněnou prací a cestou ke šťastnému žití a blahobytu, ale taky cestou do propasti a neúspěchu, pokud pro to nemáte ty správné předpoklady. Zjistěte tedy nejprve, jak tom jste a až pak udělejte rozhodnutí, jestli rozjet svůj on-line projekt, či nikoli.​

Zde je několik otázek, které je třeba si zodpovědět:

Budete schopni pracovat se svým časem a akceptovat nejistotu?

Čas a energie je to, co máme k dispozici. V zaměstnání tyto "komodity" vyměňujeme za peníze. Máme sjednanou odměnu v úměrné míře odvedené práce. To je naše jistota, se kterou do práce přicházíme a odcházíme.

Podnikat na volné noze však znamená dělat i spoustu práce, za kterou nedostanete přímo zaplaceno. Je to forma investice do vašeho podnikání a rozvoje. Především v počátcích.

Jste ochotni a schopni převzít zodpovědnost a kontrolu nad svým životem a časem?

Máte znalosti a dovednosti, které někdo potřebuje a zaplatí za ně?

Máte nyní odborné znalosti, zkušenosti či dovednosti, které můžete předávat ostatním a učit je, jak dosahovat konkrétních cílů?

Máte něco, za co budou jiní skutečně ochotni platit?

Nemusíte být hned expertem ve svém oboru. Stačí být o krok znalejší a/nebo zkušenější než lidé, které chcete učit nebo jim pomáhat. Pokud budete schopni dodat hodnoty, které dostanou ostatní tam, kde chtějí být, nebo je minimálně posunou o několik kroků vpřed, máte předpoklad pro skvělý start.

Bude vás bavit být součástí internetového světa?

Možná jste o tom nepřemýšleli, ale je to velmi důležité. Jestli upřednostňujete osobní komunikaci před e-mailovou korespondencí, nebaví vás vysedávat na sociálních sítích, reagovat na komentáře, nikdy jste nenapsali žádný článek, ani vás to nelákalo a podobně, tak tohle podnikání asi nebude pro vás.

On-line podnikání na volné noze je postaveno na komunikaci skrz internetový svět. Různé oblasti on-line podnikání vyžadují různý druh komunikace i její intenzitu. Vždy však bude důležitá, protože to je hlavní forma kontaktu s vašimi zákazníky. Budete schopni takto komunikovat? Pravidelně, na denní bázi?

Baví vás vytvářet hodnotný obsah?

Jste schopni vytvářet a produkovat dostatečně kvalitní obsah? Vaše on-line podnikání bude možná potřebovat video lekce, mini kurzy, živé tréninky, pracovní sešity, e-booky, články atd.

Je tedy důležité, jestli máte opravdové nadšení a energii k vytváření obsahu. Nažhavila vás představa přípravy všech těch materiálů, které pro lidi budete chystat? Nebo to vnímáte spíš jako další úkol v to-do listu, do kterého se vám nechce?

Můžete se dlouhodobě zavázat?

Možná máte super nápad, jste plní nadšení a entuziasmu, táhne vás to pustit se ihned do práce. To je skvělé! Myslete ale i dopředu...

To co jednou začnete je třeba dokončit, abyste dosáhli zdárného výsledku. Tedy fungujícího on-line podnikání. A nejen to. Bude třeba ho udržovat a rozvíjet. A ne vždy to bude taková zábava, jak si jí malujete na začátku. Budete muset pracovat i na úkolech, které vás tolik bavit nebudou. Je to závazek.

Přemýšleli jste o tom, jestli jste schopni na tom všem pracovat i v budoucnu - za půl roku, 1 rok, 3 roky... Jaké závazky a povinnosti z vaší činnosti plynou?


Děláte to z těch pravých důvodů?

Ať jste slyšeli cokoliv, on-line podnikání není procházka růžovou zahradou. Dalo by se to přirovnat k maratonu, není to sprint. Abyste byli úspěšní, bude se od vás vyžadovat hodně práce, potu, disciplíny a vytrvalosti.

Takže pokud čekáte, že vytvoříte nějaký kurz, nabídnete své služby nebo napíšete e-booky, které vám vydělají rychle spoustu peněz (za málo úsilí), tak vás nejspíš zklamu, protože takhle to nefunguje.

Pokud ale chcete sdílet své vědomosti a zkušenosti s lidmi, kteří z nich mohou profitovat, pokud máte pocit, že opravdu chcete pomáhat a chcete se této činnosti oddat, a samozřejmě díky ní vydělávat peníze, tak máte ten pravý předpoklad pro to vybudovat něco úžasného.

Máte do začátku finanční prostředky a umíte s penězi zacházet?

Připravte se, že budete muset do svého rozvoje něco investovat. I přesto, že je toto podnikání příjemně nízko nákladové, není zcela zdarma. Založit webové stránky, pořídit si programy a aplikace, které vám umožní a usnadní vytváření a spravování vašeho projektu,... Bez toho se zkrátka neobejdete.

Navíc! Podnikat také znamená mít své peníze pod kontrolou, důkladně a chytře je spravovat a myslet dopředu.

Stále si nejste jistí, jestli je on-line podnikání na volné noze pro vás?

​Cílem tohoto článku nebylo vás odradit. To by bylo kontraproduktivní i pro mě 🙂 Naopak, mně záleží na tom, aby lidí, kteří mají chuť a odvahu se v byznysu realizovat, přibývalo a nezůstávali jen u přestav, ale pustili se do akce.
Nicméně hlavní vlastností podnikatele by vždy měla být zodpovědnost přijmout i všechna úskalí, která s sebou tahle činnost, na vlastní pěst, přináší. A ne si vše malovat růžové a strkat hlavu do písku, jakmile se objeví první komplikace nebo něco, co vás prostě jenom neba.

Takže, otázka zní: Jste i vy připravení přijmout zodpovědnost, být trpěliví, pracovití a vložit úsilí do vytvoření svého vlastního projektu, který je teď ve fázi božího nápadu ve vaší hlavě a škádlí vás, abyste ho vypustili ven??  🙂

About the author 

Lukáš Blažčík

You may also like

Recenze Thrive Themes – Balíček wordpress pluginů pro on-line podnikatele

Recenze ActiveCampaign pro začátečníky – Průlet službou k odesílaní e-mailů

Recenze Mioweb – Jednoduchý program na tvorbu webových stránek

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}